humor

Humor

Usergrafik

                                                              Ja Teksti i Hitit tė Ri tė Leonorės

Pjesa 1

A rrihet pafajesia
Ku mbet policia
Shyqyr qe ekziston mjekesia
Se po me u bo hor shqiptaria.
Leonora ne spital po sherohet
Adelina midis Suedise po argetohet
Zanfina pesh po qohet e me za po lavdohet
Po thot "tash edhe Luan Krasniqi me frigohet".
Kush ka pa e kush ka ndi,
Ish ba nje e madhe marri
Dy yje te estrades tone
Ishin rreh e sha me none.
Le qe rre e sha me nona
Po edhe nonat aty me qellu
Grusht njana tjetres i kane qepu
Mule ne spital me i qu.
Adelina cka na kish bo
Hajt tha se po shkoj ne Oslo
E lajmerona prej atjehit
E e kallxoj punen e djeshit.
Leonora ne shtrat hala
Po thot ka me u ba bela
Ketyne me ia fale une kurren e kurres
Kam me i kalle bre bijat e kurves.
Keshtu pra na u bo skandali
Edhe kerkush s’mund e ndali
Kur cojne krye kengetaret tona
Estrades tone iu kajt nona

Pjesa 2

 

A rrihet pafajėsia
ēfarė faji ka Leonora
Faj ka Adelina
Qė e lėshoi nga dora
U shajtėn edhe me nona
Feridja edhe Mona
Po qan kjo Zanfina
medet pse i shtina
Feridja kish pasė thonė
kėto trija janė Amazone
Pėr fyti ma kapėn ēikėn
Pėr nder, desh e mbytėn
Bravo i qoftė Adelinės
Ia zbardhi ftyrėn Prishtinės
Leonora kėrkon drejtėsi
Monėn n'burg, e paskan shti
Adelina nė Suedi ka shku
Prej Stokholmit fjalė ka qu
Mos m'pytni shumė pėr seri
se kur sjell. unė sjell bre njeri

 

Vica

Bedrija dhe Msusja

Msusja e pyt bedrijen: SA BEJNE 2+2
Bedrija: 6
Msusja: Sa
Bedrija: 6
Msusja: sa sa..
Bedrija: 6 he ti qifsha vesht

*********************************************************************************************

Po e nguc Tenka, Fiqen:

Sje per kurgjo, ski forc, je i vogel, dhe plus e ki motorin nė both.
Fiqa po pergjigjet - Ma mir motorin nė both, se ka..n nė ball.

*********************************************************************************************

Nje her nje fukara kishte shum femi dhe nje dit vendosi te shkoi tek mjeku.

Zotri Doktorr ma bei nje qare se marova
DOKTORRI : si e ke hallin.
Pacjenti : doktorr kam shum femi dhe saher baj dashuri me gruan me lind nga nje femi.
Doktorri i thot se duhet tja hjek njeren an te vezorit .
E ben ket por prap pas nent muajsh i lind femiu i tjeter .
Prap shkon tek mjeku dhe kerkon ndihm ,mjeku e sygjeron tja hjek edhe vezorin tjeter , ne rregull doktorr e hjek edhe tjetren.

Pas nent muajsh prap femi dhe i ncori behet nervoz dhe shkon tek mjeku duke shar e bertit , po me ngadal o njeri i thot Doktorri si e ke hallin po si i thot ai mos te ngutem ti mi hjeke dy (B) e prap me ka lind djal .

Doktorri i pergjigjet pse a mos dashte me jau hjek kreit mahalles une a ???

*********************************************************************************************

Djaloshi qė u kthye nga mėrgimi nėna e pyeti: Me ēka erdhe biri im?
Me aeroplan, u pėrgjigj djali.
Uh mjerėt ne, s`kemi ku ta parkojm…

*********************************************************************************************

Nje pjonde futet ne nje dyqan edhe pasi shikon te gjitha sendet i pelqen nje televizor

Bjondja: Sa kushton ky Televizori ?
Shitesi: Me vjen keq po nuk ju sherbejme Bjondeve
Kjo nga inati del jashte po Televizori i kishte ngelur fiksim .
Shkon ne parukeri edhe ndryshon ngjyren e flokeve
Bjondja: Sa kushton ky televizori ?
Shitesiperseri ? Me vjen keq qe nuk ju sherbejme Bjodeve ?
Kete here ajo ndryshin jo vetem ngjyren por edhe modelin e flokeve edhe kthehet perseri
Bjondja: Sa kushton ky Televizori ?
Shitesi: Me vjen keq po nuk ju shebejme Bjondeve
Bjondja e merzitur i kthehet eshte e treta here qe vij ketu edhe ti perseri me njeh se jam bjonde nga e di ti ?

Shitesi: Sepse ai nuk eshte televizor eshte microwave.......

*********************************************************************************************

Kishin qene tre shoke, dhe nje dite shkojne ne nje lokal per te pire nga nje pije.
Njeri kerkon shfeps, tjetri fanta, kurse I treti thote: a keni coca cole?
Kamarieri thote jo coca cole por, koka kolle .- Ky ia kthen : e si ashtu?
Atehere edhe shoku im qe e ka emrin Cali, a me thirre kali a ??????????????

*********************************************************************************************

Ka qene shqiptari dhe amerikani, ulen ne nje lokal. Afrohet kamarieri dhe e pyet se pari amerikanin: -cka doni te pini? - Ai thote Gjoni Voker Viski.
Shqiptari thote: -Shaban Teslica Koka kolle, kujton se duhet te prezantohet se pari!!!

*********************************************************************************************

- Eh more Beni, duhet te zgjohesh me heret, - i thote nena djalit. - Shih fqiun tone Ganiun, u zgjua heret dhe ne rruge i gjeti 500 $.
- Po, por ai qe i ka humbur eshte zgjuar edhe me heret!!!

*********************************************************************************************

I kish dek nana nje bjondes nje dite,dhe ajo u merzit shum,pasneser u merzit mas shum...-cka ki more?-jam merzit shum se mue para nje dite me deki nana edhe tasht veq sa fola me motren ne gjermani e me tregoj se edhe asaj i kish dek nana......

*********************************************************************************************

e pyet nipi gjyshin , gjysh si kam lind une si kam ardhe ne kete jet , ghyshi duke ditur se nipi eshte i vogel i pergjigjet lejleku te ka pru. po babin kush e ka pru , lejleku i pergjigjet gjysh , po ty gjysh ,lejleku . Ateher nipi i thot gjyshit , gjysh a qe 100 vjet ne trevat tona askush nuk paska ba seks a.

*********************************************************************************************

po du mja tregu ni matematik i kam dy shok dhe ja marr dyve 25eurodhe bahen 50dhe un i blej 45euro ni par kpuca dy shokve je kthej ka 1 eruo dhe 3 euro me mbesin mua dh te dy shokve i jakm borgj edhe ka 24 euro e tashti 24+24=48edhe 3 euro qe me mbeten mu po baj 51

*********************************************************************************************

Hasa e msonte Hysen mi perdor bomben e dores:
HASA: E hek siguresen, pret deri ne tre e masnej e gjun bomben.
A po merr vesh ?
HYSA: Po more qysh jo.
Mas nja 5 minutave dul Hysa pa duar:
HYSA: Koka kon e prisht kjo bomb se sahati hala dy e pesė minuta,

 

 

 

 

 

Evian (1.230 KB)
Fall (707 KB)
Faul (1.790 KB)
Gay-Mobil (1.830 KB)
Karate (632 KB)
Katze oder Monster? (670 KB)
Leicht (472 KB)
New Balls (243 KB)
Kuhzaun (416 KB)

 

A****kricher (313 KB)
Auto-Body (1.230 KB)
Basketball (790 KB)
Bike Crash (523 KB)
Bock (635 KB)
Boom (767 KB)
D H L (111 KB)
Stromschlag (615 KB)
Affenpisse (475 KB)
Skisprung (789 KB)

 

Hund vs. Kind (393 KB)
süße Katze (990 KB)
24 Stundenrennen (884 KB)
selber schuld (495 KB)
armer Affe (2420 KB)
Anlehner (1140 KB)
Britney (889 KB)
Auto (766 KB)
China-Man (1250 KB)
Cola Werbung (1010 KB)

 

Hund vs. Kind (393 KB)
süße Katze (990 KB)
24 Stundenrennen (884 KB)
selber schuld (495 KB)
armer Affe (2420 KB)
Anlehner (1140 KB)
Britney (889 KB)
Auto (766 KB)
China-Man (1250 KB)
Cola Werbung (1010 KB)

Kopierer (1530 KB)
Date (963 KB)
Elefantenhunger (345 KB)
Bikerprofi (1410 KB)
Fahrschule (674 KB)
Feier (2170 KB)
guter Motor? (1240 KB)
Geiler Esel (2410 KB)
Baseball (767 KB)
Hochzeit (1040 KB)

 

 

 

Pozita dhe Opozita

Pas ardhjes se Skenderbeut ne Prishtinė shkon Hashim Thaqi pėr ta parė Gjergjin.

Sapo iu afrua Bustit, Skenderbeu pyeti Thaqin:


"Zoti Thaqi ju me keni sjelle ne Kosove dhe jamė i Gezuar, por perse nuk ma nderruat kėtė kalė, ngase eshte plakur qe pesqind vite"

Thaqi ja ktheu-O i madhi Skenderbe zgjedhjet i ka fituar Rugova, kurse une jame Opozitė, sa per nderrimin e kalit mund te bisedoni me Rugoven qe i fitoje zgjedhjet"

Thaqi nė takimin e parė ia parashtron kėrkesen e Skėnderbeut Rugoves. Dhe pas njė diskutimi tė shkurtėr, vėndosin tė shkojnė tek Skėndėrbeu pėr tė biseduar.

Pėrnjė ēast u gjendėn qė tė dy para shtatores sė Skėnderbeut:

Skenderbeu: "Zoteri Thaqi une ju thashe te me sillni nje kale, kurse ju me keni prure nje Gomar ketu-duke aluduar ne Rugoven.

 

 

  

                

     Dr. Bukoshi, alias Dr. Korrupcioni

Kotė zgėrdhihet Rugova, ai edhe po tė bėhet prap Kryetar, kuletėn e kam unė. Nese ma prishė veē pakė, si jap Marka as per duhan e as pėr raki, se sa per telefon e din ai...

Nėse ngelė pa zemėr!                         

 • Genci kthehet nga shkolla dhe pasi kishin mėsuar nga lėnda e Anatomisė pėr organet vitale e pyet Mamin;   
 •  Mami, cili organ ėshtė mė i rėndėsishėm, dhe nėse ngelė pa te ē“ndodh ?
 • - tė gjitha organet janė tė rėndsishme biri mamit!
 • Po, ama mėsuesi sot na spjegonte se pa zemėr s“ka jetė!
 • Ajo e habitur, pse Genci kush ka ngelė pa zemėr?
 • Paj, serbėt gjithėherė thoshin se; "Kosova ėshtė zemra e Serbisė"!  
 • Dhe, nėse ėshtė ashtu - Serbia paska vdekur!   

Prejardhja
Nė mbledhjen e OKB-sė bisedojnė Shqiptarėt, Serbėt dhe Maqedonėt, dhe tė gjithė duhet tė dėshmojnė pėr prejardhjen e tyre:
Shqiptarėt, si popull mė i vjetėr nė ballkan dėshmojnė se kan prejardhje nga Ilirėt, dhe nė ballkan jetuakanė edhe para djallit!
Serbėt, duke menduar tė fshehin gjurmė se kan ardhur nga karpatet u deklaruan se kanė prejardhje qiellore, mbase nga reinkarnimi*!
Maqedonėt, duke u munduar tė distancohen nga dėshtimet serbe, pohuan se Alexandrin e madh (mbase dhe Skėnderbeun) e kan si figurė dhe identitet Kombėtar! Titon, si themelues tė Kombit!? (qė se njeh askushi) sic.
 
 

Ē“ĖSHTĖ POLITIKA?  

                                                            
Djali: Babi, mė duhet tė bėj njė hartim pėr shkollėn. A mund tė tė pyes diēka?

I ati: Po si jo, biri im, ēfarė don tė pyesėsh?

Djali: Ē“ėshtė politika?

I ati: Hmm, le tė marrim shtėpinė tonė si shembull. Unė jam ai qė merr rrogė kėshtu qė le tė  quhem -Qeveria. Mamaja jote ėshtė ajo qė merret me levrimin e parave, kėshtu ate e quajmė         -Parlamenti. Ne kujdesemi pėr ty dhe interesat e tua, kėshtuqė ne tė quajmė ty -Populli. Pastaj sherbetoren e quajmė  si Klasa Punėtore dhe vellain tėnd tė sapolindur, si e Ardhmja.
A e kuptove?

Djali: Jo tamam, por..., dhe nė atė moment zingėroi telefoni dhe babi e mori dėgjojsėn...         skjarimet mė tė hollėsishme sikur mbetėn pėr herėn tjetėr.

Atė natė u zgjua djali pasi qė vėllai i vogėl qante, dhe shkoi pėr tė shikuar se ēfarė kishte qė nuk shkonte. Ai vuri re qė vėllai i kishte mbushur breket, kėshtu qė shkoi tek dhoma e prindėrve ku gjeti te ėmen nė njė gjumė tė thellė. Atėherė djali shkoi tek dhoma e sherbėtores ku pa nėpermjet vrimės sė ēelėsit t“jatin nė krevat me sherbėtorėn. Asnjėri nga pėrsonat nė krevat nuk dėgjoi trokitjet e kujdesshme tė djalit, kėshtu qė djali u kthye tek dhoma e tij dhe u zhyt nė shtrat.

Mėngjesin qė pasoi:

Djali: Babi, mė duket se e kam kuptuar tani se ēfare ėshtė politika.

I ati: Sa mirė biri im, ma shpjego mua tani me fjalėt e tua.

Djali: Mirė, ndėrsa Qeveria i hypėn Klasės Punėtore, Parlamenti fle nė gjum tė ėmbėl.
           Popullit nuk i vihet veshi fare ndėrsa e Ardhmja ėshtė plot e pėrplot me m...  kundėrmim. 

Askushi dhe dikushi
Vetėm ata qė nė jetėn e tyre ishin kurrkushi, nė politikė bėhen dikushi

Shqiptarėt nė politikė:
          Shqiptarėt nė politikė  janė; si ylberi pas shiut. Shpejt ndėrrojnė, spektrin e ngjyrave! 

Partneri-ja :
Partneri-ja ėshtė si hija, kur e ndjekė tė ikėn, kur i ikėn tė ndjekė.
 
Liria
Liria nuk ėshtė e drejta pėr lėvizje tė lirė, por e drejta qė tė flesh i qetė.  (Lakonike)
 
 
Pėrralla

Enver Hoxha, ftoi njėherė njė plak qė t“i tregonte ndonjė tregim tė vjetėr nga jeta e tij. Ai e mori plakun tek kopshti me lule.
- Shumė tė bukur e paske bėrė kopshtin me lule - i tha plaku
- Unė kopsht tė tillė me lule kam bėrė tėrė Shqipėrinė, - ia preu Enveri duke gjetur rastin pėr tė bėrė pak propagandė.
- A jam i ftuar tė tė tregoj pėrralla unė ty, apo ti tė mė tregosh pėrralla mua ? - e pyeti plaku.

Lajmėrimi

Pas dėshtimit tė komunizmit nė Shqipėri, shumė veta morėn botėn nė sy dhe njė vajzė qė kalon Adriatikun dhe shkelė nė Itali, i lajmėrohet Familjes: Alo, Babi o Babi, unė mbėrrita nė Pescara dhe jamė mirė tani.  Mirė, mirė bija babit edhe nė njėqind k... nė mbėrrishė mos u kthe mė prapa. Jo or Babi...  Alo, tė kuptoi unė bija ime.

 
 
Papagalli

Zonja Shpati do te blejė njė papagall. Shkon nė dyqanin e shpezėve dhe shef nė kafaz dy papagajt e fundit.
Zonja Shpati  i drejtohet shitėsit dhe i thotė:
Dua kėtė papagallin kėtu
Shitėsi:- Nuk mund tė jap vetėm njėrin..
Dhe pse thotė zonja Shpati …
Sepse njėri flet vetėm anglisht e tjetri ėshtė pėrkthyes…
 

S'PRISH PUNĖ
Nė nje krahinė paksa larg qytetit, nje zonje shkon te fqinja e saj dhe i thote:
-Erdha t'ju kerkoj te falur se, nje nga pulat e mia ju shkaterroi lulet.
-Une ju kerkoj ndjese se qeni im hėngri pulen tuaj.
-O, s'prish pune! Qenin tuaj e shtypa pak me pare me makinen time.

 

ĖNDRRA
I thote i biri babait:
Pashe nė ėndėrr sikur ti baba mė dhe 500 Euro.
Mbaji biri im dhe ble ēfare tė duash.

Theoria dhe Praktika

    Teori ėshtė, kur njeriu din tė gjitha, por nuk funksionin asgjė. Praktika ėshtė, nese gjithēka funksionon, por askush nuk din pse. Te Microsofti janė tė dyjat sėbashku. Asgjė s“funksionon dhe askush s“din pse!

      Lėrja e duhanit

  • "Nėse dėshironi tė jetoni mė gjatė, medeomos ta leni duhanin"  i preferon mjeku
  • "Pėr njė gjė tė tillė ėshtė bėr vonė"  thot pacienti
  • "Megjithate pėr ta lėn duhanin nuk ėshtė kurr vonė"
  • "Vėrtetė, atėherė paska kohė pra"!

Lėrja e duhanit

- Shumė sport dhe pak cigare, e kėshillon mjeku pacienten, nė vend se tė pini njė cigare hani njė mollė!
- Mirė i thote pacientja, por doktor 60 molla nė ditė a nuk janė pak si shumė ė ?!

        Te Mjeku nė vizitė

  • Pasi ia merr anamnezėn mjeku i drejtohet pacientes: zdishuni ju lutem!
  • Shoku mjek mua mė vjen pakėz marre, por zdishuni ju sė pari, e pastaj zdishem unė!

     I injoruari

  • Pacienti:   "Shoku mjek unė kam njė problem, gjithnjė injorohem nga tė tjerėt"
  • Mjeku:  "Tjetri ju lutem"

Pacienti i pasur

Mjeku:  unė do ju shėroi juve, edhe nėse kushton aq shumė sa krejt pasuria juaj!

     Harrestari

  • Shoku mjek unė vuaj nga harresa e plotė
  • qe sa kohė vuani nga kjo?
  • nga ēka vuaj unė?

 

 

Fjal Te Urta

A-D

  1.  Afati nė verė floririn (lekėt) asnjėherė...
  2. Ai ha kumbulla, botes i mpihen dhėmbėt.
  3. Ai lidh macėn pėr kėmbė tė magjes.
  4. Ai qė di mė sė shumti flet mė sė paku. ( populli)
  5. Ai qė do tė lozė dhėmbėt, duhet tė lozė dhe kėmbėt.
  6. Ai qė nuk do nėnėn, do njerkėn.
  7. Ai qė nuk mban macėn, ushqen minjtė.
  8. Ai qė pėlqen veten e tij, nuk pėlqehet nga askush.
  9. Ai qė pyet, nuk humbet.
  10. Ai qė vjedh, din ti fsheh gjurmėt.
  11. Ai qė  asnjėherė s’ka kohė tė bėj diē si duhet, gjithnjė ka kohė, ta pėrserisė!
  12. Ari me zjarr provohet, miku ne rrezik kuptohet.
  13. Arma mė e mirė pėr ta mposhtur armikun ėshtė puna.
  14. Armiku tė shikon nė kėmbet, miku tė shikon nė sy.
  15. As pula kemi, as dhelpra na i ha.
  16. Atė qė ta bėn gruaja, s'ta bėn as perėndia.
  17. Atij i digjet mjekra , ai thote dale tė ndez cigaren. (Nuk pyet pėr tė tjerėt, shikon vetėm interesin e tij)
  18. Atje ku ka, edhe derdhet.
  19. Ato ē“ka di njė njeri nė krahasim me ato ē“ka nuk di , janė kurrgjė.
  20. Babė e nėnė, vėlla e motėr, nuk tė bėhet askush.
  21. Bark gunga, s'ja din bark petes.
  22. Barku ėshtė i vellaji i detit.
  23. Barku fire, s“kėrcen mirė.
  24. Behari nuk vjen me nje lule.
  25. Bėj tė mira nė det, se i gjen nė kripė.
  26. Beja ka rrufenė.
  27. Bėje te mirėn e hidhe nė det, nė mos e ditė peshku, e di zoti vet.
  28. Bėri te pjellė, e dėshtoi.
  29. Bie njė gur, e leviz nje mur.
  30. Biseda lindi nga mendimi; biseda pa mendim nuk ėshtė bisedė, ėshtė grindje.
  31. Bjen njė fjalė e nxerr njėqind tjera.
  32. Bjeri pragut te degjoje dera.
  33. Bora eshte e bardhe, por e ndyjne qente.
  34. Borxhi i vone e gezon te zone.
  35. Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre. (populli)
  36. Buka tė ze syte.
  37. Buke e hi ne shtepi.
  38. Bukuria e njeriut pėrbėhet nga bukuria e fjalės qė flet.
  39. Bukuria nuk eshte me fis, por kush e di edhe e kullandris.
  40. Burrat besojnė se bota ėshtė krijuar vetėm pėr ta.
  41. Burre e grua si mish e thua.
  42. Burrėri ėshtė tė bėsh mirė, kundėr tė keqes qė tė ėshtė bėrė.
  43. Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa e shtėpisė. populli)
  44. Butėsia bėn njeriun gjithēka, pėrveē pasurisė.
  45. Ēdo gabim i gruas sė ndershme ėshtė i falur nga burri i saj.
  46. Ēdo mizor e ka ditėn e vet tė gjykimit.
  47. Ēdo pėsim ėshtė dhe mėsim.
  48. Ē'e do mallin , e ē'e do gjene, kur nuk ke burrė pėr tė qenė.
  49. Ēfarė bėn i ati, e heq i biri.
  50. Ēfarė e zė njeriun dhe nuk e heq?!
  51. Ēfare sheh ne fqi, prite ne shtėpi.
  52. Ēfare sjell nje ore, nuk e sjell nje vit.
  53. Ēfare ta ben goja, nuk ta ben armiku.
  54. Cjapi mish e dhia tave.
  55. Ēka mbjell korr. (populli)
  56. Ē'kerkoi e gjet, si shtroi fjet.
  57. Ēohu o i vdekur e ha pule te pjekur.
  58. Dardha bie nen dardhe. (populli)
  59. Dardha e ka bishtin mbrapa. (populli) 
  60. Dardha qe ka kokrra, qellohet me gure.
  61. Dashuria ėshtė e ėmbėl, kur pėrfundon ėshtė shumė e hidhur.
  62. Dashuria ėshtė rrezja e jetės, jeta pa dashuri s’ka shije.                                    
  63. Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (populli)
  64. Delen qė ndahet nga tufa e ha ujku.   

 

   D - L

 1. Deles sė qethur, nuk i ngjitet ferra.
 2. Dhe kur deti kos tė bėhet, pėr tė varfėrin nuk gjendet lugė.
 3. Dhelpra kur nuk e mbėrrin rrushin, thote ėshtė i thartė. (populli)
 4. Dhi e zgjebur e bishtin pėrpjetė.
 5. Dimri ha dhe kashten.
 6. Dita e mirė, duket qė nė mėngjes. (populli)
 7. Dita ka sy, nata ka veshe.
 8. Djal i djalėrise, shkop i pleqėrisė.
 9. Djali i pa nėnė, si nata pa henė.
 10. Djali nga barku yt, e miell nga thesi jot qė tė ngopesh.
 11. Do dhe thele mbi bisht.
 12. Dora e huaj nuk te kruan dot si jotja.
 13. Dora jote, mėma jote.
 14. Dora qė nuk kafshohet, puthet.
 15. Dru prej lisi, dhe grua prej fisi.
 16. Duaje mikun me gjithe kusuret (hallet) e tij.
 17. Duhen shumė mend qė tė mund shoqėrohesh me njerėz pa mend.
 18. Durimi ėshtė mė e madhja trimėri.
 19. Durimi ka dhe kufi.
 20. Dy atllar nė njė mullar.
 21. Dy duar pėr njė kokė.
 22. Dy here flitet ne mulli.
 23. Dy mace, mundin njė luan.
 24. E bleva sa frengu pulen. (kushtoi shume)
 25. E dhena e tjeterit ėshtė si e krojtura e dhembit. (populli)
 26. E dogji miza. (e goditi fjala)
 27. E hidh mbas krahėve. (harroje)
 28. E keqja tė shpie deri tek dera e armikut.
 29. E kėrkoi si breshka gozhdėn.
 30. E pėrpjeta ka dhe te tatepjetė.
 31. E zure gjarprin? Shtypi kokėn.
 32. Edhe bari i njome  digjet nėpėr tė thatė. (populli)
 33. Edhe diell tė bėhesh, tė gjithė nuk i ngroh dot.
 34. Edhe shelgu i gjatė ėshtė, por s bėn fruta.
 35. Era fryn detin, kurse fjala fryn njeriun.
 36. Ėshtė gacė e mbuluar.
 37. Ėshtė kėthyer dera nga pėrroi.
 38. Ėshtė mė afėr dera se qilari.
 39. Ėshtė me tė dhėnė, nuk ėshtė me tė thėnė.
 40. Ėshtė njeri qė as tė ngroh, e as te ftoh.
 41. Ėshtė njeri qė nuk le dy gurė bashkė.
 42. Ėshtė njeri qė nuk turbullon ujė.
 43. Ėshtė qelbur peshku nga koka. (faji ėshtė tek i madhi)
 44. Ėshtė si mesalla me dy faqe.
 45. Fajet i bėjnė tė mėdhenjtė, shkopinjtė i hanė tė vegjlit.
 46. Ferra e nisi, ferra e grisi.
 47. Fitimi dhe humbja jane moter e vėlla.
 48. Fjale e keqe, rrezon malin.
 49. Fjale fjale niset davaja.
 50. Fjalėt e keqėdashėsit janė si qymyri, qė edhe po s“tė dogjėn , tė nxijnė.
 51. Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)
 52. Floke gjate mendje shkurter.  (populli)
 53. Folė pak, dėgjo shumė.
 54. Fshati qė duket, s“do kallauz. (populli)
 55. Fytyra e qeshur ėshtė rrezja e bukurisė.
 56. Gabimet qė harrohen, pėrsėriten.
 57. Grueja duhet tė ketė nė dorėn e djathtė fėminė e nė tė majtėn librin
 58. Guximi e bėn njeriun tė mundė luanin.
 59. Kėmbėngulja e qėndrimi  tė pamundshmen bėn tė mundshme.
 60. Klloēka qe s'rri mbi veze, nuk nxjerr zogj.
 61. Kur te jesh ne dhe te huaj, dita te duket nje muaj.
 62. Kush dėshiron tė duhet, le tė dojė.
 63. Kush punon ne te ri, nuk vuan ne pleqeri.
 64. Kush punon, fiton.
 65. Liria vjen kur s'i druhesh vdekjes.
 66. Lumi fle, armiku s'fle.   

 

M - Z

 

 1. Malet tunden, por nuk bien.
 2. Mali me mal nuk piqet, njeriu me njerine piqet.
 3. Mė i poshtri njeri ėshtė ai i cili kėrkon mirėsi nga njė i poshtėr.
 4. Me mikun ha e pi e pazar mos bė.
 5. Me mire vdekur e me nder, se sa gjalle e i turperuar.
 6. Me  mire nje dite ne liri, se njeqind vjet ne roberi.
 7. Mendja e njeriut  kuptohet me tė folur dy tri fjalė, por zemra e tij s’mund tė kuptohet as pėr disa vjet.
 8. Mendja e zbukuron njeriun.
 9. Mėndjelehti bėn mik atė qė i bėn keq, e armik atė qė i bėn mirė.
 10. Mendo dhjete here e fol nje here.
 11. Mirėsia qė pritet tė bėhet pėr njė kohė tė gjatė, humbet vlerėn kur realizohet.
 12. Mos i shiko gunen, por shikoje punen.
 13. Mos iu hidhėro njė tė keqeje tė atij qė tė ka bėrė njėqind tė mira.
 14. Mos kij besim nė njeriun qė s’ka besim nė ty.
 15. Nė qoftė se ėshtė lumturi tė duhesh, ėshtė lumturi mė e madhe tė duash
 16. Nė vend qė tė shesėsh dituri dhe zotėsi, pėrpiqu t’i fitosh ato.
 17. Nje krimb thane nje lis.
 18. Nje pike ne ēati, prish nje shtepi.
 19. Njė punė e bukur ėshtė mė e dobishme se njėmijė fjalė tė bukura.
 20. Njerėzit janė tė njejtė para natyrės, edukata i bėn tė dallohen.
 21. Njeri i zoti nuk ėshtė ai qė s“ka tė meta, po ai qė i pranon tė metat e tij.
 22. Njeriu duhet tė pėrpiqet tė mėsojė ēdo gjė, jo tė tregojė veten e tij.
 23. Njeriu i pa mesuar si druri i papunuar.
 24. Njeriu ka nevojė pėr arsim ashtu si bima pėr ujė.
 25. Njeriu mėson mė shumė nga pėsimet, sesa nga sukseset (Henry Ford)
 26. Njeriu plaket duke nxene.
 27. Njeriu qė tė bėhet edhe me i zoti nuk duhet te harrojė edhe ato qė ka mėsuar.
 28. Njeriu qe vetem per vete punon, eshte si nje dru qe peme s'lėshon.
 29. Njeriun e bėjnė tė pėrjetshėm veprat e tij.
 30. Njerzit e mirė janė tė gjykuar tė bėhen skllevėr tė tė kqinjėve.
 31. Pema mė e ėmbėl ėshtė ajo qė vjel me duart e tua.
 32. Pėr ēdo sy ka bukuri.
 33. Pėr te qenė i lumtur nuk duhet vetėm tė dish, por edhe tė duash.
 34. Peri i ngatėrruar nuk zgjidhet me nguti.
 35. Personi qė do ti, s’ka asnjė tė metė, fillo tė mos e duash, pa shih sa tė meta ka.
 36. Pleqėria nė vetmi, nuk ėshtė jetė e plotė.
 37. Po dėshirove tė duash njė njeri, ose tė dojė ai ty, takohu mė shpesh me atė.
 38. Po tė pėrdoret mirė koha, do tė mjaftojė pėr tė kryer ēdo punė.
 39. Puna vjen me kembe te arta.
 40. Punen e sotme mos e ler per neser.
 41. Qente lehin, karvani shkon perpara.
 42. Qesja nuk zbrazet duke dhėnė lėmoshė.
 43. Ruaju nga miku qė bisedon me armikun tėnd.
 44. S`duhet me i shti hunte e me marre ere gjithkun.
 45. S’ka lumturi mė tė madhe nė botė se dashuria dhe harmonia.
 46. Shqiponja fluturon ne qiell, por folenė e bėn ne tokė.
 47. S'tundet mali nga debora.
 48. Syri ėshtė njė dritare e shpirtit.
 49. Tė flasėsh pa menduar, ėshtė si tė zbrazėsh pushkėn pa e vėnė nė shenjė.
 50. Tė gjitha qeniet e gjalla pėrveē njeriut janė tė vetdijshme, qė qellimi kryesor i jetės ėshtė qė ajo tė shijohet.(Samuel Butler)
 51. Thjeshtėsia ėshtė bukuria kryesore e grave, se gjėndet shumė rrallė.
 52. Trathtia, pa marrė parasysh shkakun, prapėseprapė trathti ėshtė.
 53. Trimeria matet me zemer, jo me trup.
 54. Trimi i mire me shokė shumė.
 55. Trimi pėrmbahet, i ligu shpalon dobėsitė.
 56. Vetmia ėshtė mė e mirė se shoku i keq.
 57. Vjehra nuk e kujton asnjėherė kohėn e nusėrisė.
 58. Xhelozia ėshtė krimbi i dashurisė.
 59. Zbavitja mė e bukur pėr njerinė ėshtė leximi, shoku mė i mirė libri.

                

 
PERRALLA PER MBRETIN LAKURIQ

Na ishte njehere nje Mbret dhe nje Mbreteri. Mbreti kishte oborrtare dhe sherbetoret e tij, kishte edhe pasuri te cilen e kishte marre nga mbreteria dhe populli i tij qe jetonte ne varferi. Po afrohej festa e Mbreterise se tij. Mbreti kishte vendosur qe ate dite te vishej me bukur se cdohere gjate jetes se tij... Kishte ftuar, kishte kerkuar rrobaqepesit me te mire, me te njohur nga e gjithe Mbreteria, por nuk ishte i kenaqur, pastaj ai filloi te kerkoje neper bote ...
Nje dite ne oborrin e tij mbreteror u paraqiten tre rrobaqepes te cilet kishin degjuar se Mbreti po i kerkonte rrobaqepesit me te mire, ata i thane se po vinin nga nje vend i larget i botes, dhe se mbretit do t'i qepnin rrobat me te bukura qe s'i ka asnje mbret ne bote ...
Mbreti u gezua shume kur i degjoi, -Ja tha tani i gjeta. Une do te vishem dhe do te behemi Mbreti me i bukur nga te gjithe mbreterit e botes dhe gjithe bota do te me njohe dhe do te degjoje kete ...
Ju siguroi rrobaqepesve mendafshin me te bukur, me te mire dhe me te shtrenjte ... Dhe tre rrobaqepesit filluan punen, punonin nate e dite, qe mbretin e tyre ta benin te lumtur me rrobat qe do t'i qepnin ata ...kaluan jave e muaj te tera, por rrobat nuk ishin gati ...
Mbreti po priste me padurim qe t'i vishte teshat qe s'i kishte askush ne bote ... Dhe erdhi dita e madhe, dita kur ai do te behej i bukur si asnjehere, dita kur do te festonte dhe do te gezonte ne diten e Mbreterise se tij ... shkoi te rrobaqepesit me ndihmesit dhe sherbetoret e tij ...rrobaqepesit bene sikur i nxoren nga arka e arte rrobat prej mendafshi, e xhveshen Mbretin dhe filluan t'ia veshin rrobat e reja ... - Keto thane ata, jane nga mendafshi me i shtrenjte, jane shume te holla, saqe ti o i madhi Mbret nuk do t'i ndjesh fare ne trup?! dhe bene sikur ia veshen ...
Mbreti i lumtur u kthye kah ndihmesit dhe sherbetoret e tij,-
He tha si dukem tani,
A dukem tamam Mbret ?!
... ata u pane njeri me tjetrin, dhe s'u besuan syve te tyre, sepse Mbreti ishte lakuriq, nuk kishte te veshur asgje ...
Tre rrobaqepesit, ne te vertete ishin tre mashtrues, te cilet kishin vendosur te pasurohen nga ajo iu afronte Mbreti...
- Ndihmesit dhe sherbetoret shikuan me dyshim,por askush nuk kishte guxim t'i thoshte Mbretit se eshte lakuriq ...
Erdhi koha qe Mbreti te parakalonte nga Pallati i tij Mbreteror ne rruget e qytetit , ku ishte mbledhur i gjithe populli qe ta shihte nga afer Mbretin dhe rrobat e tij per te cilat flitej ne tere Mbreterine ...
Mbreti krenar po parakalonte para turmave te njerezve te cilet ishin mbledhur ta shohin ...dhe atehere populli i shkrete e pa se Mbreti i tyre i dashur ishte lakuriq, por kete nuk kishte guxim ta thoshte askush ... vetem nje femije kur e pa ashtu, guxoi e tha -Mbreti qenka lakuriq !!!
 Dhe atehere Mbreti e pa se vertet kishte qene lakuriq ...                

 

                

         
                                                                                                                                                                        

                                  

                                          

 

 

 
 

 

Kostenlose Webseite von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!