aksh

                       Anakonda703                      

          aksh02
        BETIMIUnė luftėtari i Armatės Kombėtare Shqiptare, nė emėr tė popullit e atdheut tim, betohem se do tė jem luftėtar besnik, i pa pėrkulur deri nė fund, dhe i gatshėm qė nė ēdo rast tė mos kursej as jetėn time pėr ēlirimin dhe bashkimin kombėtar shqiptar.

Nė emėr tė fitores e tė lirisė do tė zbatoj kurdoherė me besnikėri urdhėrat e eprorėve tė mi nė interes tė atdheut e tė kombit. Deri nė fund tė jetės time do tė jem luftėtar trim, besnik i kombit dhe i shokėve tė mi tė luftės.

Do tė jem trim, i disiplinuar, i gatshėm qė nė ēdo rast tė jap edhe jetėn time pėr tė mbrojtur interesat e ēėshtjes kombėtare shqiptare. Me gjakun, jetėn dhe vendosmėrinė time do tė mbaj lart e tė papėrkulur flamurin kuq e zi me shqipen dykrenare, flamurin e fitores, flamurin e kombit.

Nė rast se e shkel betimin, do tė pranoj ēdo dėnim qė mė jep ligji ushtarak i luftės. Nė rast se tradhėtoj, le tė bjerė mbi mua mallkimi i nėnės time, i atdheut dhe i popullit tim.

B E T O H E M !
 
 
aksh02 

HYMNI I AKSH-sė


Nėpėr borė e nėpėr shi;
Nuk na ndal armik, stuhi;
Do t’luftojmė deri n’fitore;
Pėr Shqipėrinė madhėshtore.

Jemi trima, luftėtarė;
Pėr liri jetėn me dhanė;
Do t’luftojmė me barbarė;
AKSH-nė e kemi n’ballė.

Nėpėr borė e nėpėr shi;
Pėr liri e pėr Shqipėri;
Veē pėrpara do marshojmė;
Trojet tona t’i bashkojmė.

Jemi trima, shqipe mali;
Prinė nė ballė Adem Jashari;
Do t’bėjmė luftė heroike;
Pėr Shqipėrinė tonė Etnike.

SHTABI I PĖRGJITHSHĖM I ARMATĖS KOMBĖTARE SHQIPTARE
 
 

 
 
 


SHQIPĖRIA ETNIKE

"Harta tregon viset shqiptare, tė cilat me 1912 iu shkėputėn me dhunė territorit tė Shqipėrisė. Ky akt vandal u bė me ndihmėn e fuqive tė mėdha evropiane, tė cilat edhe sot bėhen sikur nuk dinė se ēka ndodh me tė vėrtet kėtu. Sikur kėta tė ishin treguar mė tė drejtė atėherė, sot nuk do tė vinte deri te ky terrorizim i kombit tė shumėvuajtur shqiptar"-
 
 
Letėr e hapur e njė ish-ushtari tė UĒK-sė drejtuar ish-bashkėluftėtarėve tė tij


Unė, qė vendosa tė shkruaj kėtė letėr, jam ushtar ēdo herė nė shėrbim tė popullit tim dhe jo njė ish-ushtar! Kjo „ish" kurrė nuk do tė mė pėlqente! Pėr kėtė, mė sė shumti mė japin tė drejtė trendet aktuale politike dhe ushtarake, qė zhvillohen nė mes nesh. Por „dikushi", pjesėtar i gjakut tonė, ka drejtuar tyten e pushkės sė tij drejtė meje, nė vend se t`ia drejtojė armikut tė pėrbashkėt! Kjo, mė sė shumti mė shqetėson! Armikut, asnjėherė nuk ia kam patur frikėn! Madje, as atėherė kur mė pat mbyllur vite me radhė nėpėr burgjet e tmerrshme tė tij!...

Athua, paska tė drejtė ai „dikushi" (qė dje ishte askushi!) tė drejtojė armėn kundėr vėllezėrve tė tij, vetėm sepse kemi vendosur qė tė mos u nėnshtrohemi pushtuesve tė tokės shqiptare?! Athua, pėr hirė tė cilit „ideal" e bėn kėtė?!..

Idealet janė gjėra konkrete dhe tė kuptueshme! Ne, ish-ushtarėt, nuk qemė pa ideale! Idealet tona qenė liria dhe dinjiteti i shqiptarėve; ēlirimi i Iliridės e bashkimi kombėtar! Ilirida, nuk ėshtė ēliruar! Pas shpėrbėrjes sonė tė dhimbshme, ajo ėshtė ripushtuar! Idealet tona janė shkelur! Unė pyes: kush ka guxuar t`i shkelė idealet tona dhe pėrse?!...

Sikur tė gjithė ju, ish-ushtarėt e ish-UĒK-sė, edhe unė, qesh i mbruajtur nga idealet e lirisė! Pėr hirė tė kėtyre idealeve, qemė betuar pėrpara Flamurit Kombėtar! Tani, nuk kam si tė mos ju pyes (sinqerisht e vėllezėrisht): a jeni betuar edhe ju?!. Mendja ma thotė se po! Ēdo ushtar i radhitur me armė nė dorė kundėr pushtuesit, ėshtė betuar se do tė jetė ushtar besnik i Athdeut; luftėtar i devotshėm; ushtar i sjellshėm dhe i disciplinuar! Zatėn, betimi ka qenė parakusht i mobilizimit dhe nuk ka mundur tė evitohet!...

Atėherė, a e mbani ndėr mend tekstin e betimit ushtarak, dhe a ju kujtohen fjalėt: „nuk do t`i lėshojmė armėt nga dora, deri sa t`i ēlirojmė e t`i bashkojmė tė gjitha viset tona!" Duke kujtuar kėtė, unė shoku i juaj dhe luftėtari i mėtutjeshėm i lirisė, detyrohem t`u pyes (siqerisht e vėllazėrisht): a janė ēliruar tė gjitha trojet shqiptare dhe a janė bashkuar ato?! A e kemi pėrmbushur amanetin e shokėve dhe shoqeve tona qė ranė pa kursyer jetėn e tyre, pėr tė njėjtat ideale?! A i keni qėndruar besnikė betimit tonė tė pėrbashkėt?!...

Tė mos u mbetet hatri nėse detyrohem tė vlerėsoj se ēdo shmangie nga betimi ynė, nuk mund tė quhet ndryshe pos tradhėti; ēdo mospėrmbushje e amenetit tė dėshmorėve ėshtė tradhėti; ēdo mos realizim i ēlirimit dhe i bashkimit tė tokės sė shenjtė shqiptare, ėshtė tradhėti! Shkurt e shqip: me ose pa vetėdije, tė gjithė ata qė kanė dorėzuar armėn e lirisė pa e ēliruar e bashkuar tokėn tonė, kanė ndihmuar e zhvilluar tradhėtinė kombėtare!...

Shtrohet pyetja: a duhet lejuar tė denigrohemi nė kėtė nivel, sepse dikushi dėshiron tė shkelė mbi idealet tona; mbi betimin ushtarak; mbi amenetet e brezave pėr ēlirim e bashkim kombėtar; mbi gjakun e dėshmorėve?!Unė, njė ish-ushtar i UĒK-sė, dhe njė ushtar i pėrjetshėm i popullit tim, nuk e lejova kėtė! Unė, u rreshtova nė Armatėn Kombėtare Shqiptare (AKSH), vijuesen e denjė tė luftės ēlirimtare! Nuk kam pyetur a duhet tė mbaj shenjėn e vjetėr tė UĒK-sė apo jo, sepse njė shenjė qė shkilet me tradhėti, nuk ia vlenė tė mbahet! Nė ēdo mėnyrė, ideali ynė ka qenė LIRIA , gjė kjo qė nuk do tė thotė asnjė cent mė pak se ēlirimi i plotė i tokės shqiptare, ndėrsa kjo nuk mund tė jetė tjetėr pos bashkimi i tyre me shtetin amė-Shqipėrinė! AKSH-ja, priret nga idealet e vėrteta tė lirisė! Unė e mbaj me krenari uniformėn e saj, sepse ajo u ngrit mbi idealet e shkelura tė lirisė, e pėrbėrė nga ish-ushtarėt mė tė devotshėm tė tė gjitha luftėrave ēlirimtare: nė Kosovė, Kosovėn Lindore apo nė Iliridė! Ajo lindi si domosdoshmėri historike e mbrojtes sė aspiratave kombėtare shqiptare; si shprehja adekuate e tė gjitha synimeve tona; si rezultat i tė gjitha pėrvojave tė nxjerra nga flaka e luftės sonė!...

E di. Ai „dikushi", qė ka ditur tė mashtrojė mirė, sigurisht u ka thėnė se ju e keni pėrmbushur detyrėn tuaj luftarake; se duhet tė ē`mobilizoheni; tė dorėzoni armėt e blera me djersėn e popullit; se ju duhet t`i ktheheni „jetės normale" dhe tė shkoni nė shtėpitė tuaja (tani tė rrėnuara deri nė themele), etj. Dhe ju, sigurisht i keni besuar kėto fjalė, pa ia parashtruar vetes as pyetjet mė tė thjeshta: a e kemi realizuar qėllimin e betimit tė dhėnė? A e kemi fituar Lirinė? A e kemi ēliruar vėrtetė Iliridėn? A mos vallė dikush dėshiron tė na mashtrojė e tė keqpėrdorė sakrificėn dhe luftėn tonė? A mos vallė dikush dėshiron tė bėjė karrierė politike nė emrin e gjakut tė shokėve tanė dėshmorė? A mos janė pikėrisht ata qė ndėrtuan shtėpitė e tyre me djersėn e mėrgimtarėve tė shumėvuajtur; ata qė u pėrrallisin se ju e keni pėrmbushur detyrėn tuaj; ata qė e kanė shkelur betimin e pėrbashkėt; qė kanė shkelur idealet kombėtare; ata qė ndoshta kurrė nuk e kanė patur ideal tė tyre lirinė?!...

Kush fitoi nga lufta jonė?! Nė radhė tė parė: IRJM-ja, sepse ajo mbijetoi luftėn e UĒK-sė dhe nuk u prish si krijesė artificiale sllavo-maqedonase! Sė dyti: disa nga „komandantėt" tanė tė „shtabit", tė cilėt iu pėrveshėn detyrave politike pėr tė mbrojtur „paqen dhe stabilitetin e Maqedonisė"; „bashkėjetesėn" apo „sigurinė e Ballkanit"! Sė treti: „elita" politiko-ushtarake e cila gėzoi amnistinė dhe faljen e pushtuesit, duke e tradhėtuar idealin e lirisė e duke u shėrbyer devotshmėrisht sllavo-maqedonasve! Sė katėrti: ata qė ishin „politikanė" tė partive kollaboracioniste dhe aleancė politiko-shtetėrore e pushtuesit! Sė fundit: spekullantėt e tyre qė edhe mė parė kontrabandonin me lejėn e pushtetit maqedonas, nė dėmin e popullit tė vet!...

Populli shqiptar i Iliridės, nuk fitoi asgjė! Sepse, tė „drejtėn" pėr tė jetuar i shtypur dhe i diskriminuar nėn sllavo-maqedonasit, e kishte edhe mė parė! Tė „drejtėn" pėr t`u bėrė polic gjakatar i sllavit, e kishte edhe mė parė! Tė drejtėn pėr tė „shėrbyer" nė ushtrinė gjakatare sllavo-maqedonase, e kishte edhe mė parė! Tė „drejtėn" tė shėrbejė si shėrbėtor i dorės sė dytė nė hierarkinė sllave, e kishte edhe mė parė! Tė „drejtėn" pėr tė qenė rrogėtar nė tokėn dhe nė pasurinė e tij, e kishte edhe mė parė! Tė „drejtėn" pėr tė mėsuar nė shkollat e sistemit pushtues, e kishte edhe mė parė! Tė „drejtėn" qė tė mirret me politikė brenda sistemit maqedonas dhe pėr hesap tė sundimit tė tyre, e kishte edhe mė parė! Tė „drejtėn „ qė tė shpiunojė e tė tradhėtojė vėllezėrit e tij pėr hesap tė pushtetit sundues sllavo-maqedonas, e kishte edhe mė parė! Tė „drejtėn" qė tė dergjet kazamateve sllavo-maqedonase (nė rast se nuk pajtohet me robėrin e tokės sė tij) e kishte edhe mė parė!... Pra, ēka fitoi?!...

Nė fakt, lufta e ish-UĒK-sė ka dėshtuar! Tani, ai „dikushi", ish-politikan i pushtuesit apo politikan i ē`mobilizimit, paska tė drejtėn e paturpėsisė qė tė urdhėrojnė ish-luftėtarėt e UĒK-sė tė vrasin luftėtarėt e AKSH-sė, pra ish-bashkėluftėtarėt e dikurshėm tė tyre, pėr shkak se ata kanė rrokur armėt nė duar dhe dėshirojnė tė luftojnė deri nė fund pėr lirinė e popullit tė tyre, derisa ish-Shtabi i UĒK-sė ka tradhėtuar luftėn e mirret me „politikė tė lartė", duke lėnė popullin shqiptar tė Iliridės nėn robėri, madje edhe mė keq se dikur. Dihet, „barazia" dhe „bashkėjetesa" e sotme e pėrgjakur nuk arrin as nivelin (denigrues) tė Kushtetutės sė vitit 1974! Prandaj, detyrohem t`u thėrras me shpirt e me zemėr tė pastėrt: o ushtarė; o shokėt e mi tė djeshėm tė luftės, leni mėnjanė udhėheqėsit e mėsuar tė tradhėtojnė ēėshtjen kombėtare, sepse gjatė tėrė historisė sonė tė dhimbshme e kanė bėrė kėtė gjė; pamundėsoni dhe ndaloni vėllavrasjen; mos lejoni tė bėheni vegla tė turpit nė duart e tyre; dhe ejani nė frontin e lirisė, ashtu siē u ka hije- ju luftėtarėve tė lirisė! Radhituni nė vijėn e luftės kundėr pushtuesit, aty ku keni qenė dje, duke ruajtur nderin dhe dinjitetin e luftėtarit, sepse lufta jonė do tė vazhdojė me ose pa ju! Mos lejoni qė t`u mallkojnė nėnat shqiptare; koha; historia; pasardhėsit tane; gjeneratat e gjeneratave qė do tė vinė, e qė padyshim nuk do tė jenė krenarė tė quhen shtetas tė Sllavo-maqedonisė, dhe as qytetarė tė rendit tė dytė!! A jeni tė sigurtė qė bijtė tuaj do tė jenė krenar me njė luftė tė humbur; me njė luftė tė shkelur nė emrin e „shpėtimit tė IRJM-sė"; tė „mbrojtjes sė sovranitetit shtetėror" e tė paqenė tė IRJM-sė; tė ruajtjes sė „paqes e tė stabilitetit ballkanik" nė dėmin e interesave tė popullit shqiptar?!...

Kjo ėshtė njė ēėshtje e thjeshtė: kush ėshtė lodhur, le tė pushojė! Ne, nuk ia marrim pėr dobėsi! Por, nėse nuk ndihmon, le tė mos i pengojė tė tjerėt qė duan tė luftojnė pėr lirinė e plotė tė shqiptarit! Edhe pse nuk na pėlqen tė shohim mėnjanė bashkėluftėtarėt tanė tė djeshėm, le tė rrinė poqese janė lodhur; poqese mendojnė se kanė luftuar mjaft; poqese nuk janė nė gjendje tė rrokin armėt e lirisė! Tė paktėn, tė mos i drejtojnė armėt e tyre kundėr nesh! Pse duhet t`ia hamė ne kokėn njėri-tjetrit qė tė shpėtojė maqedono-sllavia!? A guxojnė ata qė dje ishin nė luftė kundėr pushtuesit, tani tė hapin front kundėr vetvetes!? A janė ata vėrtetė bij tė denjė tė shqiptarisė!? Ē`faj kishte shoku im i pandashėm i luftės; dėshmori i dhimbshėm i kombit- Avni Beqiri, qė u desh tė vritet tradhėtisht!? Me ēka mund tė krenohet dorasi i tij qė vrau njė luftėtar tė pashembullt tė lirisė, ish- ushtarin e UĒK-sė kosovare; tė UĒPMB-sė; tė UĒK-sė sonė dhe tė AKSH-sė, atė margaritar lirie nga Drenica trime!?...

Unė ju thėrras nga thellėsia e shpirtit luftarak qė tė gjitha mundėsitė, aftėsitė, trimėritė, dituritė dhe guximin qytetar t`i kanalizojmė e t`i drejtojmė kundėr armiqve tanė, e jo tė shkatėrrojmė vetveten duke luftuar ata qė nuk pajtohen me robėrinė! Kėte e dėshiron vetėm pushtuesi ynė, ai qė po i fryen zjarrit me ndihmėn e disa bashkėpunėtorėve tė djeshėm e tė rinj, disa kollaboracionistėve shqipfolės, me tė cilėt nuk ėshtė momenti kohor qė tė merremi. Ajo qė ėshtė dashur t`u thuhet, u ėshtė thėnė, madje me plot fakte! Do tė vie koha tė shtresohen mbeturinat e pushtetit, siē do tė vie koha e pastrimit tė atyre qė e meritojnė kėtė! Tani, ėshtė luftė; ėshtė moment vendimtar i shpėtimit tė tokės sė robėruar shqiptare tė Iliridės, dhe nuk do tė merremi mė shumė me ata qė nuk e meritojnė! Ne u thėrrasim tė na pėrbashkoheni nė vijėn e frontit! Ju qė kishit armėt nė duar kundėr pushtuesve, nuk mund t`ia ktheni kurrizin Atdheut, pėr shkak se disa „liderė" tė papėrgjegjėsi, ia kanė premtuar armikut „paqen dhe sigurinė shtetėrore" nė emrin tuaj! Lufta ēlirimtare, pėrsėri ju thėrret! Ēdo ushtar i mirėfilltė i popullit ėshtė i mirėseardhur, pa marrė parasysh se ku ka luftuar, apo nėn cilėn uniformė! Dihet, ata qė i rrėmbejnė armėt pėr tė fituar lirinė, ēdo herė kanė tė drejtė! Ata qė refuzojnė mobilizimin, janė dezertorė! Ata qė pengojnė luftėn, janė shėrbėtorė tė pushtuesit! Ata qė tradhėtojnė idealet e lirisė, janė tradhėtarė!...

Ushtari, ėshtė luftėtar i lirisė! Vendi i tij ėshtė vetėm nė front, pėr atje ku ėshtė betuar; aty ku e kėrkon nderi dhe interesi i popullit tė tij liridashės!

Prandaj, duke pėrmbyllur kėtė letėr tė hapur e publike, mė lejoni t`u pėrshėndes e t`ua pėrkujtoj edhe njėherė betimin tuaj! Shpresoj se e keni bėrė sinqerisht!...

Me nderime luftarake, ushtari aktiv i lirisė-
Pirro Shkaba, ish ushtar i UĒK-sė!
 
 
U bashkoftė mendja dhe pushka e atdhetarėve!

Tė nderuar vėllezėr dhe motra!

Tė drejtėn pėr tė luftuar pėr idealin dhe aspiratat legjitime tė popullit tone pėr bashkim kombėtar nuk mund ta shkel as ndal askush. Duke luftuar pėr kėtė tė drejtė, nuk guxojmė tė stepemi para reaksionit kollaboracionist tradhėtar, bukėshkelėsit dhe gjakshkelėsit e kombit, tė cilėt me veprimet e tyre agjenturore tė papėrmbajtura, po dėshmojnė pėr ēoroditjet qė i kanė kapluar, duke pėrshpejtuar vetė domosdoshmėrinė e pastrimit tė radhėve; unifikimin e faktorit tė denjė kombėtar, dhe ndriēimin e rrugės sė vėrtetė tė ēlirimit dhe tė bashkimit kombėtar. Nuk ėshtė ky rast as i ri as i vetėm nė histori. Janė ēastet e ballafaqimit tė sė vėrtetes me mashtrimin, pasoja tė destruksionit historik nga iluzionet, nga devijimet shpirtėrore, interesat e e ulta, instrumentalizimi... Vendosmėria nė kėtė rrugė duhet dhe do tė bind (detyrimisht) edhe faktorėt ndėrkombėtar, pėr tė ndėrruar strategjinė antishqiptare.

Duhet punuar intensivisht pėr tė mposhtur vinė e rrezikshme parcialiste e trathėtare, fillozofinė e marrė, iluzioniste e antikombėtare “tė zgjidhjeve nė staza tė gjata”, gjoja mė profiteske pėr kombin. Fillozofia (strategjia) e proceseve afatgjate dhe e integrimeve, ėshtė pjellė monstruoze e globalizmit abstrakt e mafioz ndėrkombėtar, e padefinuar, e paidentifikuar, dhe bėhet pėr qėllime kolonizuese e eksploatuese nga po ata "misionarė" qė mbi kėto themele e kanė ndėrtuar “botėn moderne”. Format e integrimeve tė ardhėshme eventuale do tė mund tė shqyrtohen vetėm pas sigurisė sonė referente, zgjidhjes themelore - bashkimit kombėtar e territorial tė tokave tė coptuara, nė rrethana krejtėsisht tė reja dhe favorizuese ndėrkomėtare.

Parlamenti i kornizuar dhe kanceroz i Kosovės dhe produkti neopacifist - “Qeveria” e Kosovės, si aparatura agjenturore, kanė rėnė nė ujdi me skenaret e huaja djallėzore, duke u shtirė se po bėjnė politikė tė mėnēur pėr “njė ditė mė tė mire”. Frazat pėr pavarėsi janė dėshmi e verbėrisė apo instrument i demagogjisė sė tyre, qė pėrputhet gjer nė pėrsosmėri me misionin e errėt tė reaksionit ndėrkombėtar, tė pėrēarjes dhe tė asimilimit kombėtar shqiptar(pėrmes politikės multietnike). Kosova ėshtė bėrė njė model tipik dhe arenė globale pėr zbatimin e kėsaj strategjie, ndėrsa mposhtja dhe zhdukja e ēėshtjes shqiptare, ėshtė synim final i saj.

Kombi shqiptar dhe tokat e tij po rrezikohen sėrish, me forma dhe metoda tė reja, pėr misione tė vjetra. Neokolonializmi dhe gjakpirėsit modernė nuk largohen me diplomaci e politikė, sado “gjeniale” qė tė jenė, pa goditjet e pasardhėsve tė Pirros e tė Ēerēiz Topullit, tė shpatės sė Lekės sė Madh e tė Gjergj Kastriotit.

U bashkoftė mendja dhe pushka e pasardhėsve tė tyre!

Pėrshėndetje atdhetare, Mentor Asllanaj
 
 
 
 
ATDHETARI
Apel drejtuar AKSH-sė
E Shtune 29 Korrik 15:56:01 2001

Ėshtė momenti i fundit qe t'a merrni fatin e popullit shqiptar nė duart tuaja!

Populli shqiptar nė Maqedoni ėshtė pėrpara njė lufte me pėrmasa tė paparashikuara,luftė kjo qė do tė vendos fatin e shqiptarėve nė tė gjitha trojet etnike e jo vetem tė shqiptareve tė "Maqedonisė".

Bisedimet e ditėve tė fundit nė mes tė palės shqiptare dhe asaj maqedone, qė zhvillohen nė Ohėr, nuk janė asgjė tjetėr pėrvec fitimit tė njė kohe tė nevojshme pėr konsolidimin e forcave tė ushtrisė dhe policisė maqedone,me qėllim tė njė lufte me pėrmasa tė gjėra kundėr tėrė popullit shqiptar nė Maqedoni.Kėtė e vėrteton edhe lėvizja dhe sjellja e pėrforcimeve ushtarako-policore maqedone nė rajonin e Tetovės kėsaj fund jave,nė vazhdėn e bisedimeve nė Ohėr.

Suksesi dhe fitorja e popullit shqiptar nuk do te mungojė nėse nė kėto momente,kur edhe faktori ndėrkombtar ėshtė bindur se pushteti maqedon nuk ėshtė asgjė tjetėr vec njė "FOTOKOPJE" e ish-pushtetit serb,bile nė segmente tė caktura edhe e tejkalon me veprimet joserioze diplomatike. Ėshtė koha e fundit qė tė bėhet njė koordinim nė nivel GJITHĖKOMBĖTAR dhe fati i popullit shqiptar tė zgjidhet njėher e pėrgjithmonė ,kuptohet me ndihmėn edhe te faktorit ndėrkombėtar me theks tė vecantė tė SHBA-ve, e qė do tė ishte edhe njė pėrmirėsim i gabimeve historike tė bėra ndaj popullit shqiptar nė Kongresin e Berlinit dhe shumė kongreseve tjera. Kėtij fati duhet ti paraprijnė personalitetet mė eminente tė popullit shqiptar nga tė gjitha trojet etnike shqiptare, me njė nxitje tė njė krahu tė "FORTĖ" /p.sh. tė AKSH/,qė do tė ketė edhe mekanizma pėrgjegjės ndaj atyre qė do tė mundohen t'a pengojnė realizimin e njė MARRĖVESHJEJE HISTORIKE TĖ POPULLIT SHQIPTAR PĖR BASHKIM KOMBĖTAR.

E tėrė kjo duhet tė bėhet pėrpara se tė mbahet Konferenca Ndėrkombėtare pėr Maqedoninė, apo Konferenca Ballkanike e paralajmėruar edhe nga diplomati Anglez Lordi Oven, ku paralajmėron edhe mundėsin e ndryshimit tė kufijve, nė mėnyrė qė i tėrė populli shqiptar tė del i pregaditur me njė qėndrim tė vetėm pėr ZGJIDHJEN E ĒĖSHTJES SHQIPTARE NĖ BALLKAN.

Me shpresė se keėsaj rradhe nuk do tė vonohemi nė MARRJEN E HAPAVE DREJT

ZGJIDHJĖS KOMBĖTARE SHQIPARE, pres qė APELIT tim t'i bashkangjiten tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė.

KY ĖSHTĖ TRENI I FUNDIT PĖR TĖ GJITHĖ SHQIPTARĖT!!!!!!

 


 
 
 
 

FRONTI PĖR BASHKIM KOMBĖTAR SHQIPTAR
ARMATA KOMBĖTARE SHQIPTARE
Prishtinė, mė 14 prill 2003

 

Ranė nė krye tė detyrės eprori ushtarak Islam Berisha (Komandant "Lami") dhe Hamzė Behrami

Me kėrkesė tė KFOR-it pėr tė cilin AKSH ka nderim dhe respekt, pėr tė sqaruar mė tej aksionin e hedhjes nė erė tė urės nė Mitrovicėn Veriore, SHP i AKSH jep sqarimet e mėposhtme:
Nė mesnatėn e datės 12 prill 2003, nė vendin e quajtur Lozishte tė Mitrovicės Veriore, gjatė kryerjes sė aksionit politiko-ushtarak, hedhjes nė erė tė urės hekurudhore qė lidh trojet e okupuara shqiptare me Beogradin, aksion i cili ishte konsideruar i rėndėsisė sė veēant, ranė dėshmorė duke kryer kėtė detyrė tė shenjtė, njėri nga eprorėt ushtarak tė Divizionit "Adem Jashari" tė AKSH, Islam Berisha nga Prishtina, (Komandant "Lami"), ish pjesėtar i ish-UĒK-sė, ish-UĒPMB-sė dhe ish-UĒKombėtare dhe Hamzė Behrami nga Mitrovica, komandant i Kompanisė sė Xhenjos tė AKSH pėr Zonėn e Mitrovicės, ish luftėtar i ish-UĒK-sė.

ARMATA KOMBĖTARE SHQIPTARE i bėn thirrje gjithė popullit qė tė marė pjesė masivisht nė ceremoninė mortore qė do tė organizohet pėr tė pėrcjellė me nderimet qė meritojnė kėta dėshmorė tė kombit, kėta atdhetarė tė shkelqyer qė pėr tė bėrė realitet ēlirimin dhe ribashkimin e trojeve etnike shqiptare, nuk kursyen as mė tė shtrenjten dhe mė tė shenjtėn, jetėn e tyre. Kėtė gjė duhet ta bėjmė edhe pėr tė pranuar realitetin e ri se ARMATA KOMBĖTARE SHQIPTARE (AKSH) ekziston kudo nė trojet shqiptare, dhe nė emėr tė parimeve tė lirisė, tė pavarėsisė, tė sė drejtės sė organizimit, tė sanksionuara nė dokumentet mė tė rėndėsishme juridike ndėrkombėtare, duke pėrdorur tė gjitha mjetet politike do tė arrijė t'i ribashkojė trojet e veta dhe shqiptarėt nė njė shtet tė vetėm kombėtar nė Ballkan.

SHTABI I PĖRGJITHSHEM i AKSH-sė me dhembjen mė tė thella i shpreh Familjes Berisha pėr nga Gollapi i Prishtinės dhe Familjes Behrami nga Mitrovica ngushėllime dhe me kėtė rast, nė emėr tė tė gjitha strukturave dhe pjesmarrėsve tė AKSH betohemi nė emėr tė gjakut dhe veprės sė tyre Shqipėrinė e Ribashkuar, ēka pėrbėnė edhe amanetin e tyre, do e bėjmė realitet.

Gjejmė rastin tė hedhim dritė edhe rreth nje tė vėrtete tjetėr pėr tė cilėn ka patur shumė pėrfolje nga masmediat ne Kosovė. Ėshtė fjala rreth vendosjes sė kurorės me lule me mbishkrimin e SHP tė AKSH mbi varrin e Komandantit Legjendar Adem Jashari, i shpallur me vendim te Sekretariatit Vendimmarres te Kryesise Qėndrore te FRONTIT PER BASHKIM KOMBETAR SHIPTAR edhe si Komandant Nderi i AKSH-sė.
Mė 5 Mars 2003, mbi varrin e komandantit Legjendar Adem Jasharit, kurorėn nė emėr tė SHTABIT TE PĖRGJITHSHEM tė ARMATĖS KOMBETARE SHQIPTARE (AKSH), me nderime ushtarake e ka vendosur eprori ushtarak Islam Berisha, Komandant "LAMI", sė bashku me dy bashkėpunėtorėt mė tė afėrt tė tij.

Sė shpejti SHP i AKSH do tė dal me njė komunikatė tė zgjeruar nė tė cilėn do hedhi dritė tė plotė rreth arsyeve madhore qė na shtynė tė ndermarrim kėtė aksioni politiko-ushtarak nė Mitrovicėn Veriore si dhe disa detaje nga jeta dhe vepra e dy luftėtarėve tė lirisė, dėshmorėve tė kombit qė flijuan jetėn e tyre pikerisht nė truallin tonė tė okupuar, nė Mitrovicėn Veriore.

Pėr Zyrėn e Informimit te SHP tė AKSH-sė,
Kolonel ILIR KODRA

    

 

 

 

AKSH

 FRONTI PĖR BASHKIM KOMBĖTAR SHQIPTAR

ARMATA KOMBĖTARE SHQIPTARE
SHTABI I PĖRGJITHSHĖMDibėr-Tiranė-Prishtinė, 17 maj 2002


DHJETĖ CILĖSITĖ E USHTARIT TĖ ARMATĖS KOMBĖTARE SHQIPTARE

1. Ushtarėt e AKSH-sė duhet tė jenė besnikė tė idealeve atdhetare tė popullit shqiptar. Kjo do tė thotė qė ata kurdoherė duhet tė jenė luftėtarė tė papėrkulur pėr mbrojtjen e idealit atdhetar, tė vendosur deri nė vdekje pėr t'i shėrbyer popullit shqiptar nė ēdo moment dhe rrethanė, tė gatshėm pėr ēdo sakrificė qė mund tė kėrkohet nė emėr tė interesave tė ēlirimit, tė bashkimit dhe tė mbrojtjes sė tokave shqiptare.

2. Ushtarėt e AKSH-sė duhet tė jenė tė pajisur me njė disiplinė tė ēeliktė e tė ndėrgjegjėshme, me njė vullnet tė hekurt pėr zbatimin e Rregullores sė Pėrgjithshme tė AKSH-sė, tė zakoneve tė mira tė popullit shqiptar dhe tė ligjeve e normave ndėrkombėtare, tė cilat nuk i cėnojnė interesat e kombit e tė atdheut.

3. Ushtari i AKSH-sė nė aktivitetin e tij duhet tė ketė nismė, tė jetė kreativ nė pėrshtatje me kushtet e rrethanat nė tė cilat ai vepron dhe tė dijė tė organizojė punėt paraprake qė ato tė zbatohen me sukses dhe pėrpikmėri.

4. Ushtarėt e AKSH-sė duhet tė jenė tė ndėrgjegjėshėm se qenia nė Armatėn Kombėtare Shqiptare nuk sjell dhe nuk mund tė sjellė as mė tė voglin privilegj personal; pėrkundrazi, sjell vetėm detyra tė mėdha dhe me pėrgjegjėsi. Kush mendon ndryshe, kush do tė pėrpiqet qė t'i krijoj vetes, familjes sė tij ose dikujt tjetėr privilegje, qofshin kėto materiale ose morale, ai pėr asnjė ēast nuk e meriton nderin e madh pėr tė qenė ushtar i AKSH-sė dhe do tė pėrballet me organet ndėshkuese tė Armatės Kombėtare Shqiptare.

5. Ushtari i AKSH-sė duhet tė jetė i lidhur me popullin si mishi me kockėn, tė dėgjojė e respektojė me vėmendje e korrektėsi tė gjitha urdhėresat e eprorėve tė tij dhe t'i zbatojė ato nė afat dhe me pėrpikmėri, tė jetojė e veprojė bashkė me popullin dhe pėr popullin. Ai duhet tė jetė armik i papajtueshėm i mendje- madhėsisė, i arrogancės, i frymės sė hatereve dhe i akraballėqeve, i ēdo pėrēmimi dhe nėnvleftėsimi tė masave popullore e tė punės sė tyre, tė luftojė me guxim kundėr kujtdo qė ēfaq tendenca tė tilla nė dėm tė interesave tė masave popullore, nė pėrgjithėsi dhe tė Armatės Kombėtare Shqiptare, nė veēanti.

6. Ushtar i mirė dhe luftėtar konseguent i AKSH-sė ėshtė ai qė kurdoherė punon pėr zhvillimin e ngritjes politike, pėr tė kuptuar drejt luftėn e armatosur ēlirimtare dhe pėr t'i shpjeguar popullit domosdoshmėrinė e zhvillimit tė saj deri nė realizimin e aspiratave tė tij pėr tė jetuar i lirė dhe dinjitoz nė atdheun e tij tė lirė e tė bashkuar nė njė shtet tė vetėm shqiptar. Ai duhet tė dijė tė dallojė, pas njė analize tė drejtė dialektike, tė mirėn nga e keqja dhe tė rrezikshmen nga mė pak e rrezikshmja.

7. Ushtar i mirė dhe atdhetar konseguent i AKSH-sė ėshtė ai qė me punėn e sjelljen e tij e fiton besimin dhe dashurinė e njerėzve, qė i edukon dhe i shpėton ata qė gabojnė dhe qė i godet pa mėshirė ata qė janė tė pandreqshėm, shpirtėrisht tė rrezikshėm, armiqtė e popullit e tė Armatės Kombėtare Shqiptare.

8. Ēdo ushtar i AKSH-sė duhet tė pajiset me njė vigjilencė e gadishmėri luftarake pėr tė mbrojtur me sukses vijėn e drejtė tė luftės sė armatosur ēlirimtare dhe pastėrtinė e idealeve tė pjestarit tė Armatės Kombėtare Shqiptare.

9. Ushtari i AKSH-sė duhet tė karakterizohet nga njė drejtėsi e kulluar, tė mos i fshehė kurrė tė metat e gabimet e tij, por t'i kritikojė dhe tė pėrpiqet t'i eliminojė ato kurdoherė qė t'ia vėnė nė dukje shokėt e tij.

10. Ushtari konseguent i AKSH-sė duhet tė punojė e veprojė me njė ndėrgjegje tė lartė atje ku e kanė caktuar shokėt dhe ku ka nevojė Armata Kombėtare Shqiptare, duke vėnė kurdoherė e mbi tė gjitha interesin e pėrgjithshėm mbi ate personal.

SHTABI I PĖRGJITHSHĖM I AKSH-sė

 

Nese keni ndonjė pyetje apo koment, ju lutem pėrdorni formularin e mėposhtėm. Lejoni njė afat rreth 48 deri nė 72 orė pėr njė pėrgjigje tė mundshme.

-->

Emri & Mbiemri:

Posta Elektronike:

Vendlindja/Vendbanimi:

Adresa e faqės suaj:

Komentet & Sygjerimet:
< name="Komentet & Sygjerimet" rows=8 wrap=virtual cols=30>

-->Njoftim:
Kur tė keni plotėsuar formularin, verifikoni informatat e dėrguara dhe pastaj kliko "Dėrgo". Mbasandej do tė paraqitet njė mesazh i shkrutėr, ju duhet tė klikoni "OK", nė qoftė se dėshironi ta dėrgoni formularin.

 

ARMATA KOMBATE

 

Drenas, 12 prill. Njė simbolikė e 28 nėntorit 1997 sot ėshtė pėrsėritur nė fshatin Rrezistencė (ish-Baicė) tė komunės sė Drenasit me paraqitjen e tre personave tė uniformuar me simbole tė AKSH-sė nė pėrvjetorin e pestė tė rėnies sė dy dėshmorėve tė Brigadės 113 "Mujė Krasniqi". Mirėpo nė momentet kur pjesėmarrėsit mendonin se ka pėrfunduar tubimi dhe kur familjarėt dhe tė tjerėt filluan tė vėjnė kurorė lulesh nga Malet e Kaosmaēit u zdorgjėn tre djemė shtathedhur tė uniformuar dhe tė maskuar qė nė krahrorin e tyre mbanin emblemat me mbishkrimin e AKSH-sė ,tė ngjashme me ato tė UĒK-sė.Kėta tre djelmosha u prezantuan nė emėr tė FBKSH-sė dhe tė AKSH-sė .Dy prej djelmoshave ishin tė veshur me uniformė tė zezė ,ndėrsa ai nė mes me uniformė tė kamfluar. Ky djaloshi qė gjendej nė mes nga xhepi i uniformės nxori njė letėr ,nga pėrmbajtja e sė cilės u dėgjuan shumė mesazhe.Nė fillim ky pjestar i AKSH-sė,tha se nė emėr tė FBKSH-sė dhe AKSH-sė ,kanė vendosur tė dalin publikisht.


FRONTI PĖR BASHKIM KOMBĖTAR SHQIPTAR - FBKSH
KRYESIA QENDRORE E FBKSH - SĖ

MESAZH PUBLIKPas shume kohe veprimi nė tė gjitha trojet shqiptare, erdhi ēasti qė kėtu, pranė varrezave tė dėshmorėve tė dalim publikisht si forcė politike e ushtarake e dalė nga gjiri i popullit.

Ne erdhėm kėtu pas shumė pėrpjekjesh pėr ēlirim e bashkim kombėtar!! Do te jemi me synimet dhe dėshirat e popullit qė shprehin mllefin dhe pakėaqėsitė e akumuluara dhe mospajtimin e copėzimit tė tokave shqiptare dhe tė ndalim qė nė fillim kėtė pushtim modern tė tokave shqiptare.

Erdhėm kėtu qė tė bėjmė dhe ndėrtojmė lirinė e plotė!

Erdhėm kėtu qė tė mos pėrsėrisim gabimet e bėra nga gjeneratat e mėhershme tė lirisė!

Erdhėm kėtu qė t'u tėrheqim vėrejtjen tė gjithė shėrbėtorėve tė pushtuesve tė vjetėr e tė rinj!

Erdhėm kėtu qė tė themi se kėto troje nuk janė tė pazot!! Erdhėm kėtu qė tė tregojmė se ne veprojmė vetėm atje ku nuk vepron administrata e UNMIK-ut dhe SHPK-ja, sepse punėn nė kėtė pjese tė Drenicės e ka kryer Shaban Palluzha me kohė!!

Dhe nga zemra e Drenicės sė Adem Jasharit, komandantit tonė tė nderit t'u bėjmė me dije se ne do tė luftojmė deri nė ēlirimin dhe bashkimin e plotė kombėtar dhe do tė veprojmė nė platformėn politike tė FBKSH-sė dhe atė ushtarake tė AKSH-sė.Betohemi kety pranė varreve tė deshmoreve te kombit sė rrugėn per ēlirim e bashkim kombėtar do te ndalim vetem ateher kur tė jete i bashkuar kombi im!

Me respekt dhe konsideratė tė lartė

LAVDI DESHMOREVE TE KOMBIT
PAĒA FATIN E TYRE TE NDRITUR
RROFTE FRONTI PER BASHKIM KOMBETAR SHQIPTAR
RROFTE ARMATA KOMBETARE SHQIPTARE
RROFTE SHQIPERIA E BASHKUAR


KRYESIA QENDRORE E FRONTIT PĖR BASHKIM KOMBĖTAR SHQIPTAR (FBKSH)

Kolonel Ideal Kosmaēi

 


ARMATA KOMBĖTARE SHQIPTARE


SHTABI SUPREM /DOKUMENTE PUBLIKE
DOSJA Nr. 5
Prot. Nr. 16-03/002-4
Dibėr-Tiranė-Prishtinė, 16 Mars 2002


Pėrkundėr vullnetit dhe gadishmėrisė sė tė gjitha strukturave tona pėr veprim gjakftohtė e tė matur, dhe nė bazė tė konsultimeve profesionale tė personelit ushtarak udhėheqės, nga mbledhja e jashtėzakonshme e Shtabit Suprem tė AKSH-sė, tė mbajtur nė mbrėmjen e vonė tė datės 16 Mars 2002, Armata Kombėtare Shqiptare, pėr opinionin e gjėrė publik shqiptar lėshon kėtė:

KOMUNIKATĖ (LEGJITIME) NR. 13

ne anėn e sė cilės bėn tė ditur si mė poshtė vijon:

Armata Kombėtare Shqiptare (AKSH), si strukturė tejet e rėndėsishme nė ēėshtjen shqiptare dhe si instrument ushtarak i strukturave kombėtare qė veprojnė nėn udhėheqjen e Komitetit Kombėtar pėr Ēlirimin dhe Mbrojten e Tokave Shqiptare (KKĒMTSH), jo vetėm se ka qenė nėn dhunėn e pamėshirė tė shovinizmit ultranacionalist sllavo-maqedonas, por, qė prej momenteve tė para tė paraqitjes sė saj nė Dhjetor tė vitit 1999 e deri mė sot, i ėshtė nėnshtruar dhe po i nėnshtrohet vazhdimisht presionit tė strukturave mercenare shqipfolėse. Kėto agjentura, qė veprojnė me direktivat antikombėtare tė aleatėve servilė sllavo-maqedonas: Arbėr Xhaferrit, Ymer Ymerit, Menduh Thaqit e tė Ali Ahmetit me kompani, vazhdimisht dhe nė format mė banditeske po pėrpiqen tė pamundėsojnė veprimin luftarak ēlirimtar e tė pastėrt kombėtar tė formacioneve tė AKSH-sė, duke provokuar ekcese vėllavrasėse nga mė tė pamenduarat, vetėm e vetėm qė tė shpėtojnė krijesėn bastarde me emrin cinik IRJM, nė kurrizin e tokės legjitime shqiptare; nė kurrizin e tė drejtave tė patjetėrsuara tė popullit autokton shqiptar tė Iliridės; nė kurrizin e ēėshtjes kombėtare shqiptare; nė kurrizin e djersės e tė gjakut atdhetar tė shqiptarėve tė kėsaj zone etnike, sikurse tė sakrificės madhore tė dėshmorėve tė derisotėm tė lirisė.

Ky shėrbim i hapur mercenar, i kėtyre agjenturave tė paturp shqipfolėse, shkoi deri aty sa ata tė sulmojnė disa herė strukturat e AKSH-sė, bijtė e devotshėm tė kėtyre trojeve legjitime, dhe pėrkrahėsit e tyre qė kanė rrokur sėrish armėt e lirisė kundėr pushtuesve sllavo-maqedonas. Kėta uzurpues barbarė tė tokės sonė, ndėr tė tjera, e kanė ngarkuar qytetarin e varfėr shqiptar edhe me taksėn e luftės sė djeshme mashtruese pseudoēlirimtare tė UĒK-sė sė Ahmetit, pėr tė mbuluar shpenzimet e aparaturės sė vet gjakatare qė ka djegur e shkretuar tokėn tonė; qė ka vrarė e sakatuar qenien shqiptare tė Iliridės; qė ka futur nė kredira ndėrkombėtare edhe qytetarin tonė duke blerė armė moderne tė vrasė bijtė e shqipes kur dhe sa tė dojė, madje edhe fėmijė tė pafaj qė rrinė nė pragun e shtėpisė. Ata vazhdojnė tė plaēkisin akoma mė shumė nga trualli ynė, siē ėshte rasti i fundit nė kufi tė Kosovės sė cunguar, kur nė pikė tė ditės uzurpuan mbi 200 hektarė tokė pune dhe kullosa tė Vitisė.

Nuk ka denoncim mė tė kapshėm pėr ish-liderin e rrejshėm „ēlirimtar-kombėtar“ Ali Ahmeti, se sa vetė fjalėt dhe veprimet e tij nė favorin e Sllavo-maqedonisė, qė shkojnė deri aty sa ai tė deklarojė publikisht pėr mediat se vazhdimisht pėrpiqet dhe dėshiron tė shohė duke valuar flamurin e paqenė nacional tė IRJM-sė nė Selinė e OKB-sė e tė NATO-s, derisa ndėrsen zagarėt e rinj e tė vjetėr tė sllavizmit pėr tė vrarė luftėtarėt e vėrtetė tė lirisė, ashtu siē vrau e likuidoi mė parė (prapa kurrizit) Komandantin legjendar Fadil Nimanaj; Komandant Telin; Rrahim Beqirin apo Tahir Sinanin, pėr tė pėrmbyllur tė dėshtuar „luftėn ēlirimtare-kombėtare“ tė UĒK-sė e pėr tė siguruar mbijetesėn e pushtuesit sllavo-maqedonas mbi trojet shqiptare tė Iliridės. Ishte po ai qė para tri ditėsh kishte dėrguar tre spiuj dhe agjentė sllavo-maqedonas pėr tė likuiduar me snajperkė Komandantin e Korpusit tė I-rė tė AKSH-sė, Gjeneral-majorin Shkėlqim Drenica, i cili, po punon intensivisht nė terren qė tė realizohen planifikimet e kėsaj strukture pėr kryengritje tė domosdoshme tė armatosur nė Iliridė, si e vetmja mundėsi pėr ēlirimin e mirėfilltė tė kėtyre trojeve autoktone shqiptare nga pushtimi dhe ripushtimi shovinist sllavo-maqedonas.

Akte tė tilla gjakatare janė nė gjendje t`i ndėrmarrin e t`i paguajnė vetėm mercenarė shqipfolės nėpėr damarėt e tė cilėve nuk rrjedh gjaku i shqiptarit, edhe nė qoftė se i ka lindur (si pjellė kopile) nėna shqiptare! Qė prej orės 9 tė ditės sė sotme, struktura tė tilla mercenarėsh, tė porositura dhe tė organizuara nga Kryetradhėtarėt Ali Ahmeti e Menduh Thaqi, qė kapėn shifrėn fillestare prej 150-200 vetash tė armatosur, tė cilėve u prinė kriminelė dhe ordinerė shqipfolės, si psh.:

1) Hazbi Lika, i njohur me nofkėn „Ēela“, tani pėrfaqėsues i ish-UĒK-sė nė Kėshillin Koordinues qė udhėhiqet nga Ali Ahmeti, ku ish-UĒK-ja pėrfaqėsohet nga tre veta (Ali Ahmeti; Nazmi Beqiri i Kumanovės dhe Hazbi Lika i Tetovės);
2) Isa Lika, i njohur me nofkėn „Iliri“, farefis i Hazbi Likės sė Tetovės;
3) Sadri Fazliu, me prejardhje nga Kosova aktuale, qė prej vitesh jeton nė Drenovec tė Tetovės, alias djali i dajės sė Emrush Xhemajlit nga Komogllava e Ferizajt, Kryetar i tanishėm i LPK-sė, edhe mė parė i njohur si kontrabandist;
4) Shevali, i njohur me nofkėn „Valoni“, truproja (bodiguardi) i Boris Trajkovskit;
5) Kontrabandisti i njohur i drogės, Cufa i Cetinkės; dhe
6) Hoxha i Nerovės sė Dėrventit-
mbajtėn tė mbėrthyer nė shtetrrethim njė pjesė tė Komandės sė Korpusit Nr. 1 tė AKSH-sė, nė krye me Komandant Drenicėn dhe Komandant Xhaxhin e Tetovės, nė pozicione mbrojtėse, nė fshatin Lisec tė Tetovės, duke shfrytėzuar zemėrbutėsinė e tyre atdhetare dhe durimin prej shqiptarėsh tė vėrtetė qė tė mos derdhet gjaku i panevojshėm vėllavrasės, derisa Armata Kombėtare Shqiptare (AKSH) i thėrret tė gjithė shqiptarėt e vetėdijshėm nė luftė kundėr pushtuesit gjakatar sllavo-maqedonas!

Diku nga mesdisa e sotme (e datės 16 mars 2002), forcat mercenare tė pėrmendura kanė shtirė dhjetra herė me armė nė ajr, duke dashur qė tė trillojnė nė opinion se struktura e AKSH-sė ka hapur zjarr, e cila, nė fakt, ka qėndruar me dinjitet e durim nė pozicionet e veta mbrojtėse, duke mos rėnė nė provokimet e kėtyre fundėrrinave tė paskrupullta tė kombit shqiptar.

Zatėn, nė kėtė sulm tė turpshėm vėllavrasės qė ka organizuar mashtruesi i njohur i brezit mė tė ri nga koalicioni politik me ultra-nacionalizmin sllavo-maqedonas, tradhėtari Ali Ahmeti, i cili kot mbulohet nėn petkat e leckosura tė „liderit politik“ tė njė „ushtrie ēlirimtare-kombėtare“ pasi ka tradhėtuar idealet e shenjta liridashėse tė popullit autokton shqiptar tė Iliridės duke mbrojtur sheshazi Sllavo-maqedoninė, ka inkorporuar jo vetėm qelbanikė shqipfolės si ai, por edhe struktura tė tėra tė armatosura tė ushtrisė kriminele tė IRJM-sė. Pėr ēdo gjysėm ore, nė vendin e quajtur Ravanja, mbi fshatin Lisec tė Tetovės, kanė zbritur helikopterėt e pushtuesit, duke sjellur mercenarė tė armatosur e banda kriminele sllavo-maqedonase. Ndonėse mbi 50 fshatarė tė fshatrave tė Tetovės i qenė bashkangjitur Komandant Drenicės dhe Komandant Xhaxhit nė shenjė tė pėrkrahjes sė plotė tė tyre, forcat reaksionare dhe ato pushtuse sllavo-maqedonase u shtuan nga ēasti nė ēast, duke u pėrpjekur tė mbyllin shtigjet e intervenimit tė njėsive tjera tė AKSH-sė! Mirėpo, popullata heroike e Lisecit dhe fshatrave tjera tė Tetovės, rroku armėt nė dorė dhe bashkoi mbi 70 luftėtarė tė tjerė, tė cilėt iu bashkangjitėn poashtu luftėtarėve tė AKSH-sė, duke treguar guxim e stoicizėm tė pashoq. Rreth orės 14, nga helikopteri sllavo-maqedonas, nė vendin e quajtur Ravanja mbi fshatin Lisec, zbriti personalisht kryetradhėtari Ahmeti, tė cilit, dje, edhe publikisht i ėshtė shqiptuar amnistia e pushtuesit. Ai nxiti mercenarėt e tij pėr tė kėrkuar bisedime me Komandėn e Korpusit Nr. 1 dhe Komandant Drenica, tė cilat, me plot tė drejtė Drenica dhe Xhaxhi i refuzuan. Ata qėndruan tė paluhatshėm nė direktivat e Shtabit Suprem dhe nė objektivat e luftės ēlirimtare tė AKSH-sė. Kėshtu, kryetradhėtari Ahmeti, pas pėrdori pa suskes edhe trupat e KFOR-it, u largua i dėshtuar nga Liseci pėr nė Zajaz tė Kėrēovės, ku organizoi njė tubim politik me lakej tė tjerė, nė lokalin Hotelier „Liridona“. Nė orėn 23 tė natės, trupat mercenare u tėrhoqėn.

Shtabi Suprem i AKSH-sė njofton me kėtė rast opinionin publik shqiptar se veprime tė tilla minuese e tradhėtare ka patur gjatė tėrė dimrit 2001/2002, duke shtuar kėtu edhe subversionet e njohura tė agjentit tė shumėfishtė me nofkat e shumta: Alban Berisha; Agron Berisha; Ergon Berisha; Emrush Aga; Kujtim Avdiu; Agron Rexha; Alban Rexha, etj, i cili konsiderohet tė jetė djali i Selim Berishės nga Tropoja, vėllait tė Salih Berishės, i cili, jo vetėm se disponon dokumente tė shumta false nga koha e „sundimit“ tė axhės sė tij nė Shqipėri, por ndihmohet nga disa struktura antikombėtare, madje duke guxuar tė udhėtojė „zyrtarisht“ e nė pikė tė ditės nė mes tė Shkupit, pėr tė pėrfolur e shantazhuar me dokumente tė falsifikuara nė emrin e AKSH-sė, si zėdhėnės i shpifur i saj. Shtabi Suprem i AKSH-sė, me gjithė njoftimet e bėra deri mė tani, sikurse paralajmėrimin adekuat tė tė pėrmendurit, detyrohet edhe njėherė tė theksojė se ai nuk ka as mė tė voglin autorizim nga AKSH-ja, as si zėdhėnės dhe as si pjesėtar i saj. Nuk ka dyshim se i njėjti ndihmohet nga struktura tė caktuara tė partive politike tė Kosovės dhe nga SHIU i vėllezėrve Maraj tė Vrellės sė Istogut, tė njohur si agjenturė kriminele e UDB-sė dhe KOS-it, e tė vėnė nė krye tė Shėrbimit Sekret Informativ tė LDK-sė apo tė vendasit tė tyre, Ibrahim Rugova.

Vetėm nė saje tė „sundimit“ tė tillė antikombėtar, tokat shqiptare kanė mundur tė bėhen plaēkė tregu e tė zhvillohen proēese qė denigrojnė ēėshtjen shqiptare deri nė atė shkallė sa pushtuesi mė i dobėt, ai sllavo-maqedonas, tė mund tė plaēkisė mbi 200 hektarė tokė legjitime shqiptare nga Kosova, pėrkundėr prezencės ndėrkombėtare dhe garancave tė tyre fallso se nuk ka dhe nuk mund tė ketė ndryshim tė kufijve tė ish-republikave jugosllave, nė kuptimin e Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė, gjė kjo qė po ndodhė nėpėr duart e tradhėtarėve e tė shėrbėtorėve tjerė sllavofilė. Pėrkundėr demagogjisė sė hapur politike, nuk mund tė ndėrmarrin asnjė hap pozitiv pėr zgjidhjen e drejtė tė ēėshtjes kombėtare shqiptare, ata, pos ruajtjes shizofrene tė karrigės sė ndotur tė pushtetit vasal neojugosllavist!

Prandaj, Armata Kombėtare Shqiptare u bėn thirrje tė gjithė shqiptarėve atdhetarė, nga tė gjitha trojet shqiptare, veēanėrisht atyre nga regjioni i Iliridės, qė tė mos mashtrohen nga demagogjitė e kalibrave tė tillė e tė nėnshtrohen nėn shovinizmat pushtues sllavofonė, por tė ndihmojnė strukturėn ēlirimtare tė AKSH-sė dhe tė mobilizohen sa mė shpejtė nė luftėn e pakompromis pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar! Sepse AKSH-ja ėshtė armatė e tyre; ėshtė armatė kombėtare ēlirimtare dhe vepron pėr tė drejtat e tyre legjitime. Armata Kombėtare Shqiptare, nėn udhėheqjen largėpamėse tė KKĒMTSH-sė, ka marrė mbi vete detyrėn historike tė ēlirimit definitiv tė tokės shqiptare tė ndarė nga trungu i Atdheut-Shqipėria, sikurse bashkimin e tyre nė njė shtet tė pėrbashkėt nė Ballkan, gjė kjo qė bėhet vetėm duke pėrmbytur politikat mashtruese kudo mbi kėto troje, dhe duke luftuar pa kompromis pushtuesit e tė gjitha sllavizmave, deri nė sendėrtimin e aspiratave tė ligjshme tė kombit shqiptar pėr tė jetuar tė lirė e tė bashkuar nė trojet e veta.

Manovrat boshe tė tipit tė „marrėveshjeve politike“ si ajo tradhėtore e Ohrit apo kjo e fundit nė mes tė Malit tė Zi dhe Serbisė, me ēka Serbisė i „ipet“ e „drejta“ pėr tė garantuar implementimin e Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė mbi Kosovėn, por as vetė kjo Rezolutė me pėrmbajtje tejet destruktive antishqiptare, nuk mund ta ndalin AKSH-nė nė luftėn e drejtė tė ēlirimit dhe tė bashkimit tė tokės shqiptare! Brenda pak ditėsh, IRJM-sė trajko-ahmetiane do ti ipet pėrgjigje ushtarake pėr kufijtė e luajtur me dhunė nė dėmin e Kosovės, duke sinjalizuar Malin e Zi dhe Serbinė se e njėjta gjė do t`u ndodhė atyre pėr tokat shqiptare tė Luginės sė Preshevės e tė Plavė-Gucisė/Ulqinit, qė kanė zhvatur ato nėpėr duart e ndotura tė politikave kuislinge shqipfolėse. Deklarimet si ato tė Gjingjiqit, se gjoja pranon „pavarėsinė“ e Republikės sė Kosovės (brenda federatave-konfederateve serbo-malaziase, qė lindin e zhduken si kėpurdhat pas shiut!), nė rast se u lihet Trepēa shqiptare, nuk meritojnė as mė tė voglin komentim! AKSH-ja di t`ua japė pėrgjigjen e merituar tė gjithė pushtuesve e tradhėtarėve tė tokės shqiptare! Lufta e AKSH-sė, ėshtė luftė e shenjtė dhe mbrojtėse!...

Rroftė populli shqiptar dhe tė drejtat e tij legjitime! Rroftė kombi i bashkuar shqiptar! Rroftė AKSH-ja! Vdekje tradhėtisė! JA VDEKJE-JA LIRI!

Pėr Shtabin Suprem tė AKSH-sė,
Komandanti Suprem- Hekuran Asllani, Gjeneral-Kolonel;

Komesari i Lartė Politik- Valdet Vardari.

Eigene Webseite von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!